2015

Archiwum » 2015

 • Życzenia świąteczne

  To właśnie tego wieczoru,
  gdy wiatr zimnym śniegiem dmucha
  - w serca złamane i smutne,
  cicha wstępuje otucha.
  To właśnie tego wieczoru,
  od bardzo wielu już wieków,
  pod dachem tkliwej kolędy,
  Bóg się rodzi w człowieku.

   

  Najpiękniejszych Świąt Bożego Narodzenia wypełnionych zapachem świątecznych wypieków, nutą wspólnie śpiewanej kolędy, ciepłem kochających serc, bliskości, pokojem i radością.

  Niech Nowy Rok przyniesie Państwu tę odrobinę szczęścia, która sprawi, że wszystkie podjęte działania zakończą się sukcesem.

   

  Życzą

  Dyrektor i pracownicy Gminnej Biblioteki Publicznej w Kozłowie.

   

 • Informacja!

   

  Uprzejmie informujemy, że w dniu 24.12.2015 r. (Wigilia)

  Gminna Biblioteka Publiczna w Kozłowie będzie nieczynna.

  (art. 130 § 2 Kodeksu pracy - w związku ze świętem przypadającym w dniu 26.12.2015 r.)

 • Wycieczka do Krakowa na "Wystawę Makiet Kolejowych" !

              Zapraszamy na wycieczkę do Krakowa, która odbędzie się 04.12.2015 r. Głównym punktem programu będzie "Wystawa Makiet Kolejowych" organizowana przez Krakowski Klub Modelarzy Kolejowych.Wystawa to coroczne spotkanie miłośników miniaturowej kolei. Tegoroczne spotkanie ma szczególny charakter ze względu na obchody 40-lecia działalności klubu. Do udziału w imprezie zaproszeni zostali modelarze z Oświęcimia, Łodzi, Tychów, Gdańska, Torunia, Warszawy i wielu innych miast.Prezentowane pociągi będą poruszały się w po makiecie o łącznej długości około 100m, według przygotowanego rozkładu jazdy, wydając przy tym dźwięki prawdziwych odpowiedników.Więcej szczegółów w Gminnej Bibliotece Publicznej w Kozłowie.

   

 • Bożonarodzeniowy konkurs plastyczny. Zapraszamy do udziału!

    Nazwa Rozmiar Data
  ico regulamin-bozonarodzeniowy_konkurs_plastyczny.pdf

  Regulamin konkursu plastycznego!

  100.00 KB 2015-11-20 22:29
 • Andrzejki w bibliotece!

 • Ogłoszenie!

   

  Pracownicy Gminnej Biblioteki Publicznej w Kozłowie zwracają się z prośbą do Wszystkich osób które w swoich zbiorach mają nagrania na płytach winylowych i chcieliby je przekazać w darze naszej bibliotece.

  Diękujemy!

   

   

   

  Kontakt: 41 384-10-30

  e-mail: biblioteka@kozlow.pl

   

 • Narodowe Święto Niepodległości

   

   

  W dniu 11 listopada 1918 r. marszałek francuski F. Foch w imieniu państw sprzymierzonych podyktował delegacji niemieckiej warunki zakończenia działań wojennych. Niemcy podpisały rozejm. Było to w wagonie kolejowym niedaleko Compiegne pod Paryżem. W ten sposób zakończyła się I wojna światowa. Brały w niej udział 33 państwa; w czasie jej trwania zmobilizowano 70 milionów ludzi, 10 milionów poniosło śmierć, a prawie 20 milionów zostało rannych. Upadły 3 cesarstwa, zniszczono dorobek, na który pracowały całe pokolenia. Po wojnie zawarto nowe traktaty pokojowe, zmieniły się granice państwowe oraz formy rządów.

   

  Powitanie Komendanta na dworcu kolejowym w Warszawie dnia 11 listopada 1918 r. po Jego powrocie z więzienia w Magdeburgu. Po prawej Komendanta stoi L. Piskor po lewej S. Głuchowski. Wśród tłumu, obok oficerów legionowych i publiczności cywilnej, widać uwijających się oficerów i żołnierzy niemieckich i austriackich w pełnym uzbrojeniu.

   

  Dzień 11 listopada 1918 roku był przełomowym momentem w dziejach Europy, ale przede wszystkim w dziejach Polski. Po 123 latach niewoli narodowej i powstańczych zrywów wolnościowych Polska odzyskała niepodległość. Nadeszła upragniona wolność. Dnia 10 listopada 1918 r. do kraju powrócił Józef Piłsudski, od lipca 1917 r. internowany przez Niemców w Magdeburgu. 11 listopada Rada Regencyjna przekazała mu naczelne dowództwo polskich sił zbrojnych. W Warszawie rozpoczęło się, trwające już w innych miastach, rozbrajanie wojsk okupacyjnych.

 • Biblioteka+

  Gminna Biblioteka Publiczna w Kozłowie zakwalifikowała się w 2014 roku do udziału w Programie Wieloletnim Kultura+ Priorytet „Biblioteka+. Infrastruktura bibliotek”.

   

  Program Wieloletni Kultura+ jest uchwalonym przez Radę Ministrów wieloletnim programem rządowym na lata 2011-2015. Zadania związane z programem to budowa, remont, rozbudowa infrastruktury bibliotecznej oraz wyposażenie biblioteki. Obsługa priorytetu została powierzona Instytutowi Książki w Krakowie.

   

  Wniosek Gminnej Biblioteki Publicznej w Kozłowie to nowoczesna biblioteka otwarta dla wszystkich, którym nie jest obca książka i szeroko pojmowana działalność kulturalno – oświatowa. Uzyskane dofinansowanie w kwocie 1 723 336 zł pozwoli stworzyć współczesny obiekt w którym zostanie podniesiony potencjał edukacyjny, zostaną wdrożone nowe technologie, budynek zostanie dostosowany dla osób niepełnosprawnych.

   

  Oprócz nowoczesnej wypożyczalni i czytelni znajdować się tu będzie sala relaksacyjno – czytelnicza wyposażona w fotele masujące, bieżnie, stanowiska książek mówionych, kącik muzyczny, kącik malucha itp. Całkowity koszt zadania wynosi 2 297 781 zł, wkład  własny o łącznej wartości  574 445 ,00 zł ,w tym środki finansowe w kwocie 114 889 zł zabezpieczone na ten cel przez Zleceniobiorcę, oraz środki rzeczowe w postaci własności nieruchomości o wartości 459 556,00 zł. Projekt jest w trakcie realizacji.

   

  Dziękuję Wszystkim osobom za pomoc które były i są obecne przy realizacji inwestycji służącej rozwojowi naszego społeczeństwa.

   

  Czekamy na szczęśliwy finał.

  Bożena Tabor – dyrektor biblioteki.

   

 • Maria Kuncewiczowa

  Sto dwadzieścia lat temu, 30 października, urodziła się Maria Kuncewiczowa (1895-1989), pisarka, autorka licznych powieści, opowiadań i felietonów. Studiowała literaturę i muzykę w Krakowie, Warszawie, a także w Paryżu. Publikowała m.in. na łamach tygodników „Bluszcz”, „Kobieta współczesna”, „Wiadomości Literackie”. Debiutowała w 1918 roku opowiadaniem „Bursztyny”. W czasie wojny wyjechała do Francji. Później mieszkała również w Anglii i USA, gdzie wykładała literaturę polską na University of Chicago. Do Polski wróciła dopiero w latach 60-tych. W 1969 roku zamieszkała w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. Oprócz twórczości literackiej Maria Kuncewiczowa zajmowała się również opracowaniem antologii polskiej literatury współczesnej w języku angielskim. Sława, jaką cieszyła się pisarka, zaowocowała licznymi nagrodami, m. in. Złotym Wawrzynem Akademickim Polskiej Akademii Literatury i tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

   

 • Jesienne dni z książką...

  Gminna Biblioteka Publiczna w Kozłowie w ramach akcji ,,Jesienne dni z książką’’ zaprosiła uczniów klas 0-3 z Zespołu Szkół Nr 1 w Kozłowie do obejrzenia spektaklu pt. "Cudowna lampa Aladyna.’’

   

  Adaptacja  jednej z najsłynniejszej opowieści Szeherezady. „Baśnie tysiąca i jednej nocy” to piękne, poetyckie historie przybliżające egzotykę krajów dalekiego wschodu. Spektakl w całości mówiony wierszem, przeplatany orientalną muzyką. Barwne, piękne kostiumy oraz elementy scenografii w pełni oddają baśniową atmosferę spektaklu.

  Przesłanie baśni to zwrócenie uwagi na znaczenie uczciwości, szacunku i odpowiedzialności.

   

  Humorystycznie potraktowane są perypetie tytułowego bohatera, któremu udaje się wyjść cało z opresji dzięki sprytowi i chęci niesienia pomocy innym.

   

  Dzieciom bardzo się podobało, a perypetie Aladyna wzbudzały salwy śmiechu.
  Dyrektor biblioteki Bożena Tabor dziękuje wychowawcom, opiekunom klas 0-3 za tak liczny udział.

   

   

  Warto współpracować z biblioteką!

   

   

  Zdjęcia ze spotkania można przejrzeć w naszej Galerii.

   

   

 • Nowości czytelnicze!

  GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W KOZŁOWIE
  POLECA CZYTELNIKOM WIELE NOWOŚCI!

   

   

  Do zbiorów biblioteki dokupiliśmy kilka nowości. Listę prezentujemy poniżej.
   

   

   

  http://ecsmedia.pl/c/facet-z-grobu-obok-b-iext24254135.jpg

  Uroczysko – jedyne takie miejsce, gdzie radość rozjaśnia nawet najbardziej pochmurny dzień.
  Gdzieś u podnóża Sudetów, w Malowniczem, jest pensjonat Uroczysko - miejsce, które zmienia życie ludzi.
  Majka od dłuższego czasu ma wrażenie, że przyciąga wszystkie możliwe nieszczęścia.
  Zdradzona i porzucona przez męża, sama musi wychowywać nastoletnią córkę. Nie radzi sobie ze spłatą kredytu, przez co komornik chce odebrać im dom. Dosłownie cały świat wali jej się na głowę.
  Postanawia wyjechać w Sudety do uroczego Malowniczego. Z dala od wszystkiego chce zastanowić się nad przyszłością.
  Czy Majka odzyska w Malowniczem upragniony spokój?
  Czy jej córka Marysia zaaklimatyzuje się w zupełnie obcym jej miejscu?
  Czy obie odnajdą upragnione szczęście i MIŁOŚĆ?
  Uroczysko to powieść pełna humoru i ciepła. Pokazuje, że niezależnie od trudnych życiowych doświadczeń, każdy może odnaleźć szczęście.

   


   

  Medalion z bursztynem – Współczesny Gdańsk. Podczas remontu domu po babce Ewa znajduje ukrytą kopertę, a w niej stary naszyjnik z bursztynem oraz… tajemniczy list. I nagle jej świat całkowicie się zmienia. Kobieta musi odnaleźć swoje korzenie, nie wiedząc, kim tak naprawdę jest ona sama, jej zamknięta w sobie matka, ich przodkowie. Nie wie jeszcze, że nie tylko o rodzinną przeszłość tu chodzi, lecz także o zbrodnię...

   

   

   

   


   

  Znalezione nie kradzione – „Pobudka, geniuszu” – tymi niepokojącymi słowami zaczyna się opowieść o psychopatycznym czytelniku, którego literatura popycha do zbrodni. Geniuszem jest John Rothstein, autor porównywany z J.D. Salingerem, twórca słynnej postaci Jimmy’ego Golda, który jednak od kilku dekad nie wydał żadnej książki. Czytelnikiem – Morris Bellamy, wściekły nie tylko o to, że jego ulubiony autor przestał publikować nowe powieści, lecz także dlatego, że sprzedał nonkonformistyczną postać Jimmy’ego Golda dla zysków z reklam. Morris wymierza Rothsteinowi karę najdotkliwszą z możliwych. Zabija go i opróżnia jego sejf z gotówki. Kradnie też notesy zawierające co najmniej jedną niewydaną jeszcze powieść z Goldem. Morris ukrywa swój skarb, po czym za inne przestępstwo trafia do więzienia. Kilka dekad później chłopiec o nazwisku Pete Sauberg znajduje ukryty łup Bellamy’ego. Teraz Bill Hodges, Holly Gibney i Jerome Robinson muszą ratować chłopca i jego rodzinę przed mściwym Morrisem, który po trzydziestu pięciu latach, ogarnięty jeszcze większym obłędem, wychodzi na wolność.

   

   

  Po schodach do nieba – Lekarze myśleli, że Betty umarła. Jej ciało nie odpowiadało na próby reanimacji, nie dawało żadnych oznak życia. Tymczasem ona miała wrażenie, że ogląda wszystko z góry, widziała też światło, które zapraszało ją do siebie. A potem doświadczyła niewyobrażalnego szczęścia.
  Zrozumiała, że jest nie tylko biologicznym organizmem, ale też istotą duchową, która nigdy nie przestanie istnieć.
  Betty przeżyła śmierć kliniczną i wróciła do życia z przesłaniem miłości: „kochajcie się, bo to jest najważniejsze.” 

   

   


   

  Odnaleziony – Minęło osiem miesięcy od tragicznej śmierci ojca Mickeya.
  Osiem miesięcy kłamstw, przemilczeń i pytań bez odpowiedzi.
  Chłopak wciąż wierzy, że wypadek samochodowy, w którym ojciec podobno zginął, był jedną wielką mistyfikacją. Ekshumacja zwłok tylko utwierdza go w tym przekonaniu.
  Mickey próbuje dociec prawdy o ojcu, ale prowadzi jeszcze dwa niezależne śledztwa. Jedno dotyczy afery dopingowej w szkolnej drużynie koszykówki. Drugie – zaginięcia chłopaka jego przyjaciółki Emy. Chłopaka, który być może w ogóle nie istnieje.

   

   


   

  Krzyk w niebiosa – Przesycona aurą namiętności powieść znakomicie oddaje klimat czasów pełnych uwielbienia dla śpiewaków kastratów
  Wenecja, XVIII wiek. Świat zamożnej i szanowanej rodziny patrycjuszy, skrywającej bolesne tajemnice. Najmłodszy w tej rodzinie, Tonio Treschi, dysponuje nadzwyczajnym głosem, który jest jego wybawieniem, ale wkrótce stanie się przekleństwem. Wbrew własnej woli Tonio zostaje kastratem i trafia do konserwatorium, pod opiekę mistrza zdolnego uczynić go największym śpiewakiem epoki.
  Ta przesycona aurą namiętności, artystycznego kunsztu, ludzkich słabości i chęci zemsty powieść znakomicie oddaje klimat czasów, kiedy śpiewacy kastraci byli otaczani czcią, podziwiani, uwielbiani, ale i poddawani surowej ocenie wymagającej publiczności. Osobiste dramaty, głębokie uczucia, pasja czynią z jej bohaterów postaci z krwi i kości. 

   


   

  To ja, Malala – Historia pakistańskiej dziewczynki, która z narażeniem życia walczy o prawa kobiet i ich dostęp do edukacji. Gdy talibowie przejęli kontrolę nad Doliną Swat w Pakistanie, jedna dziewczynka odważyła się im sprzeciwić. Malala Yousafzai podjęła walkę o swoje prawo do nauki. We wtorek dziewiątego października 2012 roku, w wieku piętnastu lat, niemal zapłaciła za to najwyższą cenę. W drodze...

   

   

   

   

   

   

  Te i wiele innych ciekawych książek można wypożyczyć

  w naszej bibliotece na coraz dłuższe jesienne wieczory.

   

   

  Z A P R A S Z A M Y

 • Zakup nowości wydawniczych

   

  Gminna Biblioteka Publiczna w Kozłowie otrzymała dotację na zakup nowości z edycji Programu Biblioteki Narodowej "Zakup nowości wydawniczych do bibliotek" w roku 2015 jest to kwota 2 770 zł biblioteka dzięki tym wpływom zakupiła nowości wydawnicze dla osób dorosłych i dzieci.

 • Biblioteka z p@sją!

  Z radością informujemy że Gminna Biblioteka Publiczna w Kozłowie otrzymała certyfikat Biblioteka z p@sją. Jest to wspaniałe udokumentowanie naszej współpracy z Fundacją Orange.

   

  Dzięki Fundacji nasze biblioteki korzystały z darmowego dostępu do Internetu. Dziękujemy Fundacji za współpracę w ciągu 6 lat. Cenimy relację którą przez lata budowaliśmy. Nadal jesteśmy otwarci na nowe projekty, które będą służyć Naszym użytkownikom biblioteki. Wiemy że dzięki pozytywnej energii jaka wywiązała się przez współpracę będziemy starali się przystąpić do nowego programu realizowanego przez Fundację Orange.

   

  Dziękujemy i do usłyszenia! 

   

 • Relacja z Narodowego Czytania

   

   

  Zdjęcia ze spotkania można przejrzeć w naszej Galerii.

   

   

 • Ogłoszenie!

   

  W związku ze współpracą biblioteki z Powiatowym Urzędem Pracy

  mamy zaszczyt opublikować na naszej stronie poniższe o ogłoszenie.

   

   

 • Narodowe Czytanie "Lalki" Bolesława Prusa

   

   

   

   

  Z okazji tegorocznej edycji Narodowego Czytania w Gminnej Bibliotece Publicznej w Kozłowie, każdy czytelnik który przyniesie 4 i 5 września  własną „Lalkę” będzie mógł ją ostemplować okolicznościową pieczątką.


  Zapraszamy!
  Akcji patronuje Para Prezydencka.

   

   

 • W 100. rocznicę urodzin ks. Jana Twardowskiego

   

  Ks. Jan Twardowski  (1915 - 2006)

   

  Ksiądz Jan Twardowski jest najpopularniejszym polskim poetą współczesnym. Największe nakłady książek mają nie nobliści, Miłosz czy Szymborska, ale cichy, skromny ksiądz, katecheta i opiekun chorych dzieci, który zawsze powtarzał, że "Właściwie poetą nie jest, a tylko pisze wiersze". Kochają go wszyscy, wierzący i niewierzący, pobożniejsi i grzesznicy, dorośli i dzieci. Fragmenty jego wierszy trafiły na plakaty reklamowe, na tablice cmentarne, do forów internetowych i do nekrologów w gazetach.

   

   

  W dniu 8.08.2015 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Kozłowie odbyło się spotkanie poświęcone  twórczości ks. Jana Twardowskiego, przy współudziale Klubu Seniora z Kozłowa oraz GOK. W spotkaniu wzięli udział zaproszeni goście: Pan Wójt Jan Zbigniew Basa z małżonką, Przewodnicząca Rady Gminy Pani Teresa Florek , oraz radni Gminy Kozłów oraz czytelnicy.

   

   

  Uroczystość rozpoczęła Pani Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Kozłowie Bożena Tabor, witając przybyłych gości.

   

  Wiele ciepłych, miłych i serdecznych słów o sylwetce księdza powiedział gospodarz gminy oraz Pani Teresa Libera przedstawiając biografie ks. Twardowskiego.

   

  Po uroczystych wystąpieniach wszyscy zebrani wysłuchali czytanych wierszy  z poezji ks. Jana Twardowskiego przeplatanych występem solistek z GOK w Kozłowie.

   

  Na zakończenie spotkania wszyscy zostali zaproszeni na poczęstunek.

   

   

  Zdjęcia ze spotkania można przejrzeć w naszej Galerii.

   

   

 • Wakacje w bibliotece...

   

  Podczas wakacji odbyło się wiele spotkań służących propagowaniu czytelnictwa dzieci i młodzieży.

  Przez miesiąc lipiec w każdy poniedziałek i środę dzieci uczestniczyły w zajęciach pogłębiających znajomość baśni i bajek, a także tworzyły balonowe zwierzątka, rozwiązywały rebusy i zagadki.

  Wtorki przeznaczone były dla dzieci zgłębiających tajniki technik komputerowych poprzez gry edukacyjne, oraz poznawały bezpieczny Internet.

   

  Podsumowując tegoroczną akcję wakacyjną w Bibliotece, można zauważyć, że dzieciom najbardziej spodobały się propozycje zajęć plastycznych (głównie dziewczynkom), dlatego niemal w każdy poniedziałek i środę wykonywały one prace polegające na rysowaniu, malowaniu, wycinaniu i klejeniu. Chłopcom bardziej przypadły do gustu gry internetowe.

   

   

  Dziękujemy wszystkim za uczestnictwo i do zobaczenia za rok.

   

   

 • Wakacje z biblioteką!

 • Relacja z Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek

         19.05.2015 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Kozłowie z okazji XII Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek  Teatr Moralitet z Krakowa, przyjechał do nas ze spektaklem pt. „Najważniejsze” - ukazując  rolę rodziny, priorytetów moralności. Starszy pan czuje się samotny. Ma dużą rodzinę ale nikt  go nie odwiedza, nie zadzwoni,  nie ma dla niego czasu. Sam ze sobą gra w szachy, sam chodzi na ryby, sam spędza wieczory przed telewizorem. Na szczęście nie wszystkie, bo któregoś dnia spotkał na jednym z samotnych spacerów miłą panią i od tej pory niekiedy spotykają się przy herbatce. Miła Pani okazuje się być wspaniałą powierniczką i przyjaciółką. Niestety starszy Pan nie ma komu o niej opowiedzieć, bo rodzina zajęta swoimi sprawami nie znajduje czasu by go wysłuchać. Pewnego dnia straszy Pan kupuje los na loterii i nieoczekiwanie wygrywa sporą ilość pieniędzy. Nagle następuje diametralny zwrot w jego życiu. Rodzina chętnie go odwiedza, zaczynają często telefonować i właściwie dzielą już pomiędzy siebie jego majątek. Niestety kończy się to kłótnią członków rodziny.

   

  Starszy Pan czuje się bardzo nieszczęśliwy. Rozumie, że on sam oraz jego sprawy, jego zdrowie nadal nikogo nie obchodzi., wszyscy zainteresowani są jedynie jego wygraną.

   

        Postanawia sprawić niewdzięcznej rodzince psikusa...co było dalej wiedzą goście zaproszeni na spektakl, czytelnicy oraz Pan Wójt Jan Zbigniew Basa ,który również odwiedził naszą bibliotekę  składając życzenia z okazji Dni Bibliotek i Bibliotekarzy na ręce Pani Dyrektor, podziękowanie za zaproszenie w imieniu Klubu Seniora ,którzy bardzo licznie nas odwiedzili złożyła również Pani Teresa Libera.

   

    Po spektaklu można było porozmawiać z aktorami oraz zrobić pamiątkowe zdjęcia, a także poczęstować się pysznym ciastem i herbatką.  Wszyscy byli bardzo zadowoleni.

   

   

  Zdjęcia ze spotkania można przejrzeć w naszej Galerii.

   

   

 • Informacja!

   

  Uprzejmie informujemy, że w dniu 05.06.2015 r. (piątek)

  Gminna Biblioteka Publiczna w Kozłowie będzie nieczynna.

  (dzień wolny od pracy za Święto Wniebowzięcie  NMP przypadające w sobotę - art. 130 § 2 KP.

 • Podziękowania...

    

 • Tydzień bibliotek

 • Warsztaty biblioteczne

  Warsztaty biblioteczne

   

   

  W czytelni biblioteki odbyły się warsztaty biblioteczne z naszymi ulubionymi

  czytelnikami z gimnazjum w Kozłowie. Warsztaty przygotowała Pani Ania,

  starannie omówiła historię książki i przeprowadziła

  mini rebus, który zachęcił uczniów

  do intensywnego myślenia.

   

   

  Zdjęcia ze spotkania można przejrzeć w naszej Galerii.

   

   

 • Wręczenie nagród uczestnikom konkursu

   

  Wręczenie nagród uczestnikom konkursu

   

   

   

  Dziękuję młodzieży ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Kozłowie za udział w konkursie plastycznym Wielkanocnym, gratuluję i zachęcam do dalszej współpracy.

   

  Bożena Tabor -  dyrektor biblioteki

   

   

   

  Zdjęcia ze spotkania można przejrzeć w naszej Galerii.

   

   

 • Dzień Bibliotekarza i Bibliotek

  8 maja obchodzimy w całym kraju Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. W związku z tym naszej bibliotekarskiej braci życzymy wytrwałości, uporu, energii i pomysłów na szerzenie w społeczeństwie wiedzy i informacji o niej, nawyku czytania, poszanowania dla słowa drukowanego, co nie zawsze ma odzwierciedlenie w Waszej codziennej cichej, mrówczej pracy.

   

  Wobec szybko zachodzących zmian w modelach oraz technikach komunikacji, konieczne jest ciągłe poszerzanie swoich umiejętności. Biblioteki realizując zadania edukacji informacyjnej umożliwiają zdobywanie nowych kompetencji i zapobiegają cyfrowemu wykluczeniu, więc by sprawnie funkcjonować w świecie zdominowanym przez Internet „wybieram bibliotekę”.

   

  Tegoroczne hasło Tygodnia Bibliotek daje możliwość zaprezentowania tych cech, które sprawiają, że biblioteka ze swoją ofertą jest w nauce, kulturze i edukacji nie tylko instytucją nieodzowną, ale także atrakcyjną.

   

   

   

  Co właściwie oznacza wyraz „biblioteka”?

   

  Słowo pochodzi od greckiego bibliotheke (gdzie biblion albo biblos to księga, a theke - składnica) i oznacza zbiór książek oraz innych materiałów źródłowych. Biblioteka to instytucja społeczna, która gromadzi, przechowuje i udostępnia materiały biblioteczne oraz informuje o materiałach bibliotecznych swoich i obcych.

   

   

  Najwcześniejsze informacje o bibliotekach mamy już z III tysiąclecia p.n.e. (Egipt, Chiny). Jedną z najstarszych znanych z wykopalisk była Biblioteka Assurbanipala w Niniwie z VII w. p.n.e. (wtedy Mezopotamia, obecnie teren Iraku).  W bibliotece z książek na półkach

  Trąbią słonie, kuka kukułka,

  Kwitnie paproć, krzyczą Indianie,

  Szumią żagle na oceanie.
  W bibliotece znajdziesz wszystko,

  to co chcesz:
  Starą prawdę, mądrą bajkę, 
  piękny wiersz.

   

  Krystyna Wodnicka "W bibliotece"

   

   

  Do nauczania i uczenia się konieczne są trzy środki pomocnicze:

  po pierwsze książki,

  po drugie książki,

  po trzecie książki.

   

   Stanisław Konarski

 • Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

  Święto książki wywodzi się z Katalonii, a po raz pierwszy zorganizowano je w 1926 roku. Wybrano datę 23 kwietnia – nie przypadkowo. To ważna data w historii literatury światowej: data śmierci  Cervantesa, urodzin i śmierci Szekspira a także śmierci Inki Garcilasa de la Vegi. Zgodnie z tradycją katalońską tego dnia mężczyźni obdarowują swoje partnerki czerwoną różą, a one darują im książkę. W 1995 roku UNESCO ogłosiła 23 kwietnia Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich. W Polsce obchodzimy je od 2008 r. W tym roku spędzimy to wyjątkowe święto w krakowskich księgarniach. To pierwsze miejsce, w którym stykamy się z nowymi tytułami, gdzie możemy zobaczyć i dotknąć książki, których wcześniej nie znaliśmy.

   

  Zapraszamy także do czytania nowości, które czekają na Was w naszej bibliotece.

   

   

 • Zawiadomienie o wyborze najkorzystniejszej oferty i unieważnieniu postepowania

   

   

   

  Zawiadomienie o wyborze najkorzystniejzej oferty i o unieważnieniu postępowania na zadanie: Budowa Gminnej Biblioteki Publicznej w Kozłowie​

    Nazwa Data
  ico zawiadomienie_o_wyborze.pdf

  Zawiadomienie o wyborze najkorzystniejszej oferty i unieważnieniu postepowania

  2015-04-27 19:00
 • Spotkanie z uczniami gimnazjum

   

  W czytelni Gminnej Biblioteki Gminnej w Kozłowie odbyło się spotkanie z uczniami gimnazjum na temat „Historia książki od zarania dziejów”. Spotkanie prowadziła Pani Anna Pietrasik przybliżając młodzieży historię książki począwszy od książki rękopiśmiennej, poprzez książkę drukowaną aż do elektronicznej.

  Przy tak obszernym temacie zabrakło czasu na refleksje i dyskusje mimo tego króciutki mini-test wykazał bardzo dobre zrozumienie zagadnień.

   

  Serdecznie dziękuję Pani mgr Marioli Dąbrowskiej oraz uczniom gimnazjum za uczestnictwo w zajęciach i zapraszam do udziału w innych spotkaniach.

 • Informacja!

  Ogłoszenie wyników konkursu plastycznego dla uczniów szkół podstawowych

  „Wielkanocne Zwierzątka”

   

   

  W  dniu  01.04.2015 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Kozłowie został rozstrzygnięty konkurs plastyczny.

  Komisja sprawdziła prace zgodnie z regulaminem konkursu.

  Zostały zgłoszone prace z klas ,,0”, ,,II” i ,,III” Szkoły Podstawowej Nr 1 w Kozłowie. Wpłynęło 21 prac.

  Komisja oceniła prace biorąc pod uwagę staranność, estetykę, formę, pomysłowość i wiek uczestników. Przyznano następujące nagrody:

   

   

  Klasa ,,0”  Miejsce I

  Jedyna praca bardzo estetyczna i oryginalna wykonana przez Weronikę Miodek

   

  Klasa I Miejsce I

  Krzykała Weronika kl. I b

   

  Klasa II Miejsca I

  Kucharz Karol kl. II a

  Rożek Wiktor kl. II a

   

  Miejsce II

  Schneider Krystian kl. II a

  Czucha Zofia kl. II b

   

  Miejsce III

  Wesołowska Weronika kl. II b

  Otwinowski Jakub kl. II b

   

  W klasach III przyznano jedynie wyróżnienia dla:

  Gacek Julia kl. III b

  Janus Wiktoria kl. III b

   

   

  Prosimy o zgłaszanie się po odbiór nagród do Gminnej Biblioteki Publicznej w Kozłowie po 15.04.2015 r.

  Serdecznie dziękujemy za udział i zachęcamy do uczestnictwa  w kolejnych konkursach ogłaszanych na stronach biblioteki.

   

   

   

  Zdjęcia ze spotkania można przejrzeć w naszej Galerii.

 • Życzenia wielkanocne

   

   

   

 • Budowa i wyposażenie Gminnej Biblioteki Publicznej w Kozłowie

   

   

   

  Zamówienia publiczne dotyczące realizacji projektu: "Budowa i wyposażenie Gminnej Biblioteki Publicznej w Kozłowie"

  znajdują się w zakładce Zamówienia publiczne.

 • Biblioteka w Kozłowie oficjalnie na Facebook'u!

  Miło nam poinformać, iż Gminna Biblioteka Publiczna w Kozłowie znajduje się na portalu społecznościowym Facebook.

   

  Można nas "polubić" z wysuwanego slidera na naszej stronie, lub wejść bezprośrednio na adres: http://facebook.com/biblioteka.kozlow.

   

 • Konkurs plastyczny dla uczniów szkół podstawowych „Wielkanocne Zwierzątka”

   

   

  Gminna Biblioteka Publiczna w Kozłowie  ogłasza konkurs plastyczny

   

  dla uczniów szkół podstawowych „Wielkanocne Zwierzątka”

   

  Wielkanoc 2015

   

   

   

  Cele konkursu:

  • pielęgnowanie tradycji związanych z okresem Świąt Wielkanocnych,
  • rozwijanie zdolności manualnych
  • rozwijanie zainteresowań artystycznych, wyobraźni, uzdolnień i inwencji twórczej.

   

  Tematyka prac:

  • tematem konkursu są wielkanocne zwierzątka ( baranek, kurczak, zajączek) jako symbole nowego życia, odrodzenia, kojarzonych z wiosną i Świętami Wielkanocnymi.

   

  Technika prac:

  • dowolna technika w formie przestrzennej lub półprzestrzennej.

   

  Warunki uczestnictwa:

  • prace muszą być wykonane własnoręcznie, indywidualnie
  • prace muszą być  czytelnie opisane: imię i nazwisko, klasa i adres szkoły.

   

  Założenia organizacyjne:

  • szkoła przysyła do 5 najlepszych prac z każdej klasy wyłonionych w wyniku wewnętrznych eliminacji
  • prace należy nadsyłać do 31 marca 2015 roku
  • oceny dokona komisja powołana przez organizatora, która będzie brała pod uwagę: zgodność pracy z tematem konkursu, staranność i estetykę wykonania pracy, oryginalność, pomysłowość i wykorzystanie symboli wielkanocnych.
  • prace nagrodzone i wyróżnione przechodzą na własność organizatora.

   

   

  Uczestnictwo w konkursie jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na publikację zdjęć i danych autorów prac.

   

  Bliższe informacje można uzyskać pod numerem telefonu: 413841030.

   

   

 • Nowości czytelnicze!

  GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W KOZŁOWIE
  POLECA CZYTELNIKOM WIELE NOWOŚCI!

   

   

  Do zbiorów biblioteki dokupiliśmy kilka nowości. Listę prezentujemy poniżej.
   

   

   

  http://ecsmedia.pl/c/facet-z-grobu-obok-b-iext24254135.jpg

  Zachwycająca historia o miłości, która przywraca do życia.


  W swojej księgarni – o wiele mówiącej nazwie Apteka Literacka – Jean Perdu sprzedaje książki tak jak farmaceuta medykamenty. Umiejętnie rozpoznaje, co ktoś nosi w sercu, i proponuje odpowiednią fabułę na konkretny problem. Nie potrafi jednak uleczyć własnego cierpienia, które zaczęło się pewnej nocy wiele lat temu, kiedy odeszła od niego ukochana kobieta.
  Wszystko się zmienia, gdy Jean w końcu otwiera pozostawiony przez nią list. Wcześniej nie miał odwagi go przeczytać...

   

   

   


   

  Nowa powieść Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk, autorki bestsellerowych serii Cukiernia Pod Amorem oraz Podróż do miasta świateł! Zupełnie nowi bohaterowie, całkiem nowe perypetie, ten sam kunszt literacki, ta sama dbałość o realia historyczne.

   

  Litwa, rok 1733. Na stosie ginie młoda dziewczyna oskarżona o czary. Przed śmiercią rzuca klątwę na winnych swojej krzywdy. Odtąd pech nie przestanie im towarzyszyć… Tymczasem w kraju zaczyna się gorący czas: śmierć króla Augusta II i wolna elekcja. Dwa przeciwne obozy zjeżdżają do Warszawy, by wybrać następcę. W tym barwnym okresie historycznym toczą się losy dwóch bohaterek: skromnej Zofii i namiętnej Cecylii. Która z nich skradnie serce zuchwałego infamisa?

   

   


   

  Krystyna czuje się wśród ludzi niepewnie. Od zawsze tak było. Nie wie, jak i o czym z nimi rozmawiać, choć od lat pracuje w telewizji. Jednak umie się kamuflować. Dla znajomych jest przebojową imprezowiczką , wygadaną i wesołą – bo wie, jak można dodać sobie odwagi. Wystarczy mały drink, może dwa. Przed szkołą, po pracy, przed randką, na imprezie. Żeby dobrze się bawić. Żeby wreszcie się nie bać. Żeby cokolwiek poczuć. Przecież wszyscy tak robią.


  Ale to lekarstwo działa tylko do czasu. Przed trzydziestką Krystyna decyduje się przestać. Na dobre. Wyleczyć ciało, ale przede wszystkim umysł.
  Brawurowy debiut Małgorzaty Halber to szczera i bezkompromisowa relacja z krainy nałogu. To opowieść o szukaniu nowej drogi i o znajdowaniu odwagi, by wreszcie być sobą.

   

   

  „Świat nie jest taki zły” to rozmowa pełna poruszającej szczerości, z ogromnym ładunkiem emocjonalnym ukrytym za subtelnie opowiedzianą historią. Wyśpiewała setki piosenek. Występowała na scenach, na których stały Edith Piaf i Marlena Dietrich. Przyjaźniła się z wielkimi twórcami polskiej piosenki. Została uwieczniona w wierszu Zbigniewa Herberta. Przeżyła miłość do utraty tchu. Po śmierci... 

   

   

   

   

   

   


   

  Nowy Jork z przełomu XIX i XX wieku.

   

  Historia dwóch kobiet, które dzieli stulecie, lecz łączą dążenie do niezależności, talent do interesów oraz wyzwania, jakie stawia przed kobietą każda epoka.

   

  Amanda Rosebloom jest właścicielką butiku z ubraniami vintage "Astor Place". Pewnego dnia spotyka się ze starszą zamożną damą, która chce wycenić i sprzedać swoje dawne suknie. W jej mieszkaniu w kufrze ze strojami przypadkiem znajduje zaszyty w mufce dziennik. To zapiski Olive Westcott, młodej kobiety, która w 1907 roku zamieszkała na Manhattanie. Chociaż Olive żyła przed stu laty, Amanda wkrótce pojmuje, że łączy je ze sobą niezwykle silna więź.

   

   


   

  Kolejna opowieść o zagmatwanych losach Towiańskich i ich przyjaciół. Pojawiają się nowi bohaterowie, rodzina się powiększa. Jej członków łączą mocne więzy przyjaźni i miłości, którym nie zawsze towarzyszy prawdziwe pokrewieństwo. Ale czy taka rodzina z wyboru nie jest równie ważna jak ta naturalna, biologiczna? A może nawet ważniejsza, bo to my sami decydujemy, kogo chcemy uznać za swoich najbliższych. Tak myśli Wiesia Wołyńska, szykując swojej przybranej wnuczce Annie Koniecznej nie lada niespodziankę. 

   

   

   

   


   

  Światowy bestseller przetłumaczony na ponad trzydzieści języków, na którego podstawie powstał wzruszający film z Chloë Grace Moretz i Jamiem Blackleyem w rolach głównych.
  Mia straciła wszystko. Czy miłość pokona śmierć?
  Po tragicznym wypadku, w którym zginęli jej najbliżsi, Mia trwa w stanie dziwnego zawieszenia. Musi podjąć decyzję, czy walczyć o odzyskanie przytomności, czy też poddać się i umrzeć. Próbując rozstrzygnąć ten dylemat, wspomina dotychczasowe życie.
  Poruszająca książka o dającej wsparcie rodzinie, przyjaźni, samotności i znajdowaniu swego miejsca na ziemi, o umiejętności żegnania się z przeszłością i przyjmowania tego, co nadchodzi. "Zostań, jeśli kochasz" opowiada o potędze miłości i wyborach, których każdy z nas musi dokonać.  Dalsze losy Mii i Adama w kolejnej części dostępnej w naszej bibliotece pt. "Wróć, jeśli pamiętasz".

   

   


   

  Niezwykła seria fantasy dla młodych czytelników!

   

  Projekt wydawniczy, jakiego jeszcze nie było: każdą z siedmiu części napisał inny autor o międzynarodowej sławie.

   

  Serię rozpoczął Brandon Mull (autor cyklu Baśniobór) tomem ZWIERZODUCHY. Historię kontynuuje Maggie Stiefvater, autorka światowych bestsellerów dla młodzieży.

   

   

   


   

  Opowieść o ludziach, którzy uwierzyli w nowy porządek świata, o tych, którzy sprawowali nad nimi kontrolę, i o tych, którzy przeszli na drugą stronę, gdy wiatr zmienił kierunek.
  Powieść o władzy, strachu i zdradzie.
  W Sztokholmie ginie mężczyzna – spada z wysokiego tarasu. Okazuje się, że ma w kieszeni albański paszport, ale władze zaprzeczają jego istnieniu!
  Na miejscu wypadku pojawiają się trzy osoby. Pierwsza bada okoliczności zdarzenia, druga szuka prasowego newsa, a trzecia po prostu miejsca do spania. Z czasem wszyscy odkrywają, że prawda o mężczyźnie z Albanii jest bardziej skomplikowana, niż mogło się początkowo wydawać…

   

   

   


   

  Przewrotny los połączył trzy kobiety mieszkające przy uliczce Leśnych Dzwonków. Szczęście ma jednak to do siebie, że nie trwa długo, a przyszłość skrywa wiele niespodzianek ,nie zawsze radosnych…
  Julia postanowiła zacząć wszystko od nowa. Spakowała do samochodu dorobek całego życia i ruszyła przed siebie, byle dalej od rozczarowań i zdrady. Czuła, że mały domek w Bieszczadach może stać się jej bezpieczną przystanią, nie wiedziała jednak, co ją czeka na końcu drogi.
  Gosia i Kamila, przyjaciółki Julii z Milanówka, muszą zmierzyć się z mroczną tajemnicą, przez którą już utraciły najbliższą im osobę. Łukasz zostaje wciągnięty w niebezpieczną grę. W tej grze stawką jest życie kogoś, kogo kocha. Jeden błąd i nadzieja znów zmieni się w rozpacz.

  Ostatni tom ,,trylogii kwiatowej’’. Jeśli chcecie poznać wcześniejsze losy mieszkanek Leśnych Dzwonków, przeczytajcie poprzednie powieści z serii: Ogród Kamili i Zacisze Gosi.

   

   

   

   

  Te i wiele jeszcze innych ciekawych pozycji książkowych czekają na czytelników

  w Gminnej Bibliotece Publicznej w Kozłowie.

   

   

  Z A P R A S Z A M Y

 • Relacja z wycieczki do Krakowa

  W dniu 25.02.2015 r. odbyła się wycieczka do Krakowa na film pt. "Carte Blanche” z udziałem uczniów szkoły średniej oraz gimnazjum.

   

  Obejrzeliśmy ten film z zaciekawieniem. Rewelacyjnie pokazana historia, która wzrusza, daje do myślenia, irytuje, nastawia do walki i dodaje pewności siebie. Historia jest tak nieprawdopodobna, że gdyby nie była oparta na faktach, nikt by w nią nie uwierzył.

   

  Był to dla nas czas spędzony przyjemnie i wartościowo. Zachęcamy wszystkich do udziału w takich wycieczkach.

   

   

  Zdjęcia ze spotkania można przejrzeć w naszej Galerii.

   

   

 • Żartobliwa historia o świnkach

  W dniu 24.02.2015 r. w ramach akcji ferii zimowych odwiedziliśmy przedszkole w Kamionce.

   

  Aktorzy z teatru Art-Re przedstawili historie trzech małych świnek. Do zabawy zapraszali również dzieci, które były bardzo zadowolone ,że mogły uczestniczyć w spektaklu.

   

  Żartobliwa, lecz i pouczająca historia o trzech małych świnkach, które w rozmaity sposób próbowały zdać egzamin z samodzielności.  Główne bohaterki – uśmiechnięte i zaradne rozweselają nawet najsmutniejszych widzów, pozostawiając miłe wspomnienia, a barwna scenografia cieszy oko widza i pobudza wyobraźnię.

   

   

  Zdjęcia ze spotkania można przejrzeć w naszej Galerii.

   

   

 • Wycieczka - ważna informacja!

  Wyjazd do Kina "Multikino" w Krakowie odbędzie się 25.02.2015 r.  o godzinie 815 spod Urzędu Gminy w Kozłowie!

   

 • IBUK LIBRA - Tydzień e-książki

  Drodzy czytelnicy,

   

  Niezmiernie miło nam poinformować, że z okazji zbliżającego się Światowego Tygodnia E-książki (1-7 marca 2015 r.) przygotowaliśmy dla Państwa  niezwykłą niespodziankę! 

  Co miesiąc (począwszy od marca br.), na stronie głównej IBUKA Libry, będziemy zamieszczać jedną z książkowych nowości Domu Wydawniczego PWN.

  Wśród gorących tytułów nie zabraknie beletrystyki, literatury faktu czy publikacji popularnonaukowych. Czytelnicy będą mieli możliwość zapoznania się z naszą Książką Miesiąca przez 30 dni. Czas na jej przeczytanie będzie odmierzał specjalny zegar.

   

  Pierwsza książka pojawi się na platformie IBUK LIBRA w pierwszym tygodniu marca.

   

  Mamy nadzieję, że akcja sprawi przyjemność czytelnikom, którzy w wolnym czasie i w ramach relaksu, będą mogli codziennie, przez cały rok celebrować święto e-książki.

   

 • Ferie!

 • Wycieczka!

    Nazwa Rozmiar Data
  ico zgoda_na_wycieczke.pdf

  Zgoda na wycieczkę!

  100.00 KB 2015-02-13 22:29