80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Pamiętamy

Archiwum » 2024 » 80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Pamiętamy

 

Dokładnie 80 lat temu, 1 sierpnia 1944 roku o godzinie 17:00, wybuchło Powstanie Warszawskie, czyli największa akcja niepodległościowa zbrojnego podziemia w okupowanej Europie. Nasi przodkowie, którzy od niemal pięciu lat byli wyniszczani i upokarzani przez niemieckiego okupanta, postanowili stanąć do bardzo nierównej walki, aby dać świadectwo wielkiej miłości do Ojczyzny i wolności. Świadectwo, którego adresatem był cały świat i przyszłe pokolenia.

 

Podczas 63 dni heroicznej walki, naznaczonych bohaterstwem, męczeństwem i wielką ofiarą, zginęło około 16 tys. powstańców i od 150 do 200 tys. cywilów. W krwawym piekle, urządzonym w Warszawie przez niemieckich okupantów, śmierć czaiła się na każdym kroku i mogła nadejść w każdej chwili. Stolica, która stała się symbolem oporu przeciwko zniewoleniu i barbarzyństwu, została skazana przez Niemców na doszczętne zniszczenie.

 

Wśród dzielnych powstańców, którzy walcząc o wolność oddali swoje dopiero co rozpoczynające się życie, był między innymi jeden z najbardziej utalentowanych polskich poetów Krzysztof Kamil Baczyński. Trafiony śmiertelną kulą w głowę przez niemieckiego snajpera zmarł w czwartym dniu powstania w wieku zaledwie 23 lat. Wybitny historyk literatury i więzień niemieckich obozów Stanisław Pigoń, dowiedziawszy się o jego śmierci, powiedział, że „należymy do narodu, którego losem jest strzelać do wroga z brylantów”. Niecały miesiąc po śmierci poety w powstaniu zginęła także jego żona – niespełna 22–letnia Barbara z Drapczyńskich Baczyńska.

 

Za pośrednictwem niezwykle przejmującego wiersza „Elegia o... [chłopcu polskim]”, napisanego przez Krzysztofa Kamila Baczyńskiego zaledwie cztery miesiące przed wybuchem powstania i jego śmiercią, składamy hołd tym, którzy 80 lat temu stanęli do walki ze złem.

 

W związku z tą szczególną rocznicą zachęcamy czytelników do zapoznania się z książkami związanymi z Powstaniem Warszawskim, które znajdują się w naszej bibliotece.