Relacja z wycieczki do Wrocławia

Archiwum » 2013 » Relacja z wycieczki do Wrocławia

  • Wycieczka do Wrocławia

Współpraca Gminnej Biblioteki Publicznej w Kozłowie

z Biblioteką z Racławic

 

 

Kierownik GBP w Kozłowie w imieniu swoim i pracowników biblioteki serdecznie dziękuje Pani Dyrektor Biblioteki z Racławic za współpracę i zaproszenie nas na wycieczkę do Wrocławia na Panoramę Racławicką i zwiedzanie tego pięknego miasta.

Choć pogoda nas nie rozpieszczała było naprawdę super. Miasto piękne, uczestnicy zadowoleni na 100 procent.

 

 

 

Wrocław jest jednym z najstarszych i najpiękniejszych rzec można bez wahania miast Polski. Położony u podnóża Sudetów, nad rzeką Odrą, poprzecinany jej licznymi dopływami i kanałami, jest wyjątkowym miastem 12 wysp i ponad stu mostów. Miasto bogate w zieleń i rozliczne parki. Wrocław posiada bogate zaplecze naukowe, kulturalno – rozrywkowe oraz rekreacyjno sportowe. Liczne parki, ośrodki turystyki rzecznej i wodnej. Liczne parki, ośrodki turystyki rzecznej i wodnej. Początki Wrocławia sięgają X wieku. Wzmianki pochodzą z bulli papieskiej która ustanawiała w grodzie siedzibę biskupstwa wrocławskiego, podległego arcybiskupstwu gnieźnieńskiemu. Największy rozwój przypada na XIX i XX wiek. W czasie wojny znacznie zniszczony, jednak dość szybko powrócił do świetności iż stał się nie tylko rozbudowany, ale i znacznie rozwinięty pod każdym aspektem. Wrocław to czwarte pod względem liczby ludności miasto w Polsce – ponad 600 tys. mieszkańców, a piąte pod względem powierzchni – 293 km². Dzieli się na 5 dzielnic: Stare Miasto, Śródmieście, Fabryczna, Psie Pole, Krzyki.

 

 

 

  1. Ratusz jedyny na Śląsku świecki zabytek najwyższej klasy z epoki gotyku; budowany, a następnie rozbudowywany w latach 1328-1510. Bogata dekoracja rzeźbiarska, ciekawe gotyckie sklepienia.
  2. Giełda - XIX wieczny gmach położony na placu Solnym - dawnym miejscu handlu solą.
  3. Uniwersytet Wrocławski - gmach z XVIII wieku na miejscu dawnego zamku książęcego, największa barokowa budowla w mieście o fasadzie mierzącej 171 metrów. Wnętrze bogato zdobione. Tam też znajduje się barokowa Aula Leopoldina z iluzjonistycznymi malowidłami na sklepieniach.
  4. Katedra św. Jana Chrzciciela położona na Ostrowie Tumskim - najstarszej części miasta. Pierwsza świątynia biskupstwa śląskiego. Obecnie trójnawowa bazylika. We wnętrzu duży zespół rzeźb gotyckich i barokowych. Największe w Polsce XX-wieczne organy.
  5. Panorama Racławicka. Słynne malowidło Jana Styki i Wojciecha Kossaka powstało w 1894 roku w 100. rocznicę Insurekcji Kościuszkowskiej 1794 r. Przedstawia bitwę stoczoną pod Racławicami 4 kwietnia 1794 roku - pierwszą bitwę powstania. Płótno ma wysokość 15 metrów, obwód ok. 114 metrów, zaś powierzchnię 1800 metrów kwadratowych.

Panorama Racławicka we Wrocławiu to jedno z niewielu miejsc na świecie, gdzie podziwiać można relikt dziewiętnastowiecznej kultury masowej. Wielkie malowidło (15x114m), dzięki zespoleniu szczególnych zabiegów malarskich (specjalna perspektywa) i technicznych (oświetlenie, sztuczny teren, zaciemnione, kręte podejście), "przenosi" widza w inną rzeczywistość i inny czas. Panorama Racławicka to pierwsze i jedyne zachowane do dziś polskie dzieło tego rodzaju. 
Pomysłodawcą Panoramy był znany lwowski malarz Jan Styka (1858-1925), który zaprosił do współpracy znakomitego batalistę Wojciecha Kossaka (1856-1942). Pomagali im: Ludwik Boller, Tadeusz Popiel, Zygmunt Rozwadowski, Teodor Axentowicz, Włodzimierz Tetmajer, Wincenty Wodzinowski i Michał Sozański.

 

 

Zdjęcia można przejrzeć w naszej Galerii.