Relacja z X Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek

Archiwum » 2013 » Relacja z X Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek

Z okazji X Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek Gminna Biblioteka Publiczna w Kozłowie zorganizowała spotkania z teatrem, konkursy i wycieczkę do Krakowa.

 

 

Zaprosiła uczniów klas 0-3 ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Kozłowie do obejrzenia spektaklu pt "Wiosna u Kubusia Puszatka".

 

Spektakl na podstawie przygód Kubusia Puchatka według  A. A. Milne.
Kubuś budzi się pewnego ranka i wyczuwa zmiany w przyrodzie. Postanawia wyruszyć na poszukiwanie wiosny. Tymczasem, przyjaciele ze Stumilowego Lasu poczynili już przygotowania do powitania Pani Wiosny.  
Spektakl porusza tematykę zmian w przyrodzie, wiosennych prac polowych i przygotowań do Świąt Wielkanocnych.
Dzieciom bardzo się podobało.
Dziękujemy Pani Dyrektor Teresie Tomczuk oraz wychowawcom klas 0-3 za tak liczny udział.

 

 

 

W filii bibliotecznej w Kępiu został zorganizowany konkurs plastyczny dla uczniów filii Szkoły Podstawowej Nr 1 pod tytułem "Biblioteka naszą przestrzenią”.

Wszystkie dzieci które wzięły udział w konkursie otrzymały nagrody książkowe ufundowane przez GBP w Kozłowie.

Uczestnikom konkursu i opiekunom serdecznie dziękuje Kierownik Bożena Tabor.

 

 

 

 

Z tej samej okazji Gminna Biblioteka Publiczna w Kozłowie zaprosiła uczniów Gimnazjum w Kozłowie na wycieczkę.

 

Termin wyjazdu ustalono na 23 maja. Wcześnie rano zebraliśmy się w autokarze, aby wyruszyć do Krakowa.

 

Gdy dojechaliśmy na miejsce, udaliśmy się na Wawel. Zamek zrobił na nas duże wrażenie.
Katedra Wawelska zajmuje szczególne miejsce w sercach Polaków. Jej budowę rozpoczęto tuż po roku 1000 i od tego czasu stała się głównym kościołem w naszym kraju, nekropolią polskich władców, Ołtarzem Ojczyzny. Tu spoczęły relikwie Świętego Stanisława i Świętego Floriana, patronów Polski, tutaj spoczywa Święta Królowa Jadwiga.

 

Od czasów Władysława Łokietka chowano na Wawelu królów polskich. Powiadają, że gdy na Boże Narodzenie uderzy słynny Dzwon Zygmunta, to w podziemnych komnatach zasiadają wszyscy bez wyjątku królowie polscy i radzą nad losami narodu i państwa.

 

Oprócz grobowców królów polskich leża tu sławni Polacy, poeci: Adam Mickiewicz i Juliusz Słowacki, bohaterzy narodowi: Tadeusz Kościuszko, Józef Poniatowski, Józef Piłsudski, Władysław Sikorski, spoczywa tu także para prezydencka Maria i Lech Kaczyńscy.

 

Niesamowite wrażenie robi zarówno czarno - złota konfesja św. Stanisława wykonana z marmuru i złoconego brązu z XVII wieczną srebrną trumną, jak i biały marmurowy nagrobek św. Jadwigi. Szczególnym miejscem w Katedrze jest ołtarz z czarnym, ukrzyżowanym Chrystusem, słynący cudami. 

 

Do katedry przylega najważniejsze dzieło włoskiego renesansu na północ od Alp, Kaplica Zygmuntowska dzieło mistrza włoskiego Bartolomeo Berrecciego. Na tle dominującego w katedrze baroku uderza swoja odmiennością.

 

Katedra Wawelska, mimo, iż jest kościołem o największym obecnie znaczeniu w Polsce, nie robi wrażenia swoimi rozmiarami.

 

Natomiast wyposażenie wnętrza: arrasy, werdiury, średniowieczne figury, renesansowe i  barokowe ołtarze, XV-wieczne malowidła ścienne i stropowe, epitafia, rzeźby, duża ilość kaplic-pozostawiają niezatarte wrażenia. 

 

Po zwiedzeniu części sakralnej konieczne trzeba wspiąć się drewnianymi, krętymi schodami na słynny Dzwon Zygmunta, gdyż do tknięcie jego serca, spełni najskrytsze marzenie. Dzwon ten dzwoni tylko z okazji wielkich świąt oraz wyjątkowych okoliczności. 

 

Wchodząc do Katedry warto również zwrócić uwagę na kości legendarnego Smoka Wawelskiego wiszące na wejściem oraz na cenne drzwi z monogramem Kazimierza Wielkiego, która jest telewizyjnym symbolem regionu krakowskiego.

 

Osoby, które już odwiedziły to miasto były zachwycone i wyraziły chęć powrócenia do tego wspaniałego miasta.

 

 

 

 

 

Następnie po zwiedzeniu Wawelu udaliśmy się do teatru Groteska na spektakl pod tytułem "Przygody Odyseusza".

 

Powrót Odyseusza jest historią wzlotów i upadków, opowieścią o nieustannym borykaniu się z własnymi słabościami i... namiętnościami. Bohater zdobywa szereg doświadczeń, które kształtują jego osobowość, kreują sposób patrzenia na rzeczy i idee, upewniają w słuszności wybranej drogi.
 

Przedstawienie utrzymane jest w stylistyce teatru lalki, maski i aktora, wykorzystującej także konwencję teatru w teatrze. Nawiązując plastycznie do antyku, spektakl nie jest wierną kopią zjawisk zachodzących w sztuce w tamtym okresie, lecz jest raczej wariacją na temat czasów starożytnych, bliższą naszej współczesnej estetyce. Całość potraktowana została w sposób humorystyczny, pokazując patos tradycji z przymrużeniem oka. Dla przykładu: bogowie w naszej wersji są ludźmi z krwi i kości, którzy, choć władają gromami, także mają swoje wady, bóle i troski.
 

Wszystkim uczestnikom biorącym udział w obchodach Tygodnia Bibliotek  opiekunom, nauczycielom serdecznie dziękuje Kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Kozłowie wraz z pracownikami biblioteki.

 

 

Zdjęcia można przejrzeć w naszej Galerii.